22. juni 2022

Et beskedent antal medlemmer - tre stk. - på lige så få Nimbusser mødte op på Roskilde havn. Den gode nyhed er, at en af de tre var vores nye medlem Ivan Olesen, som hermed fik sin debut som onsdagskører i klubben. Velkommen til Ivan.

Der var Ø-dag og hermed ikke nogen på forhånd fastsat destination. Vi blev enige om at køre til Hvalsø, og undertegnede fik i opdrag at føre kortegen dertil ad små veje. Det blev via Kattinge-Herslev-Trællerup-Gevninge-Abbetved-Kirke Såby-Vester Såby-Tadre Mølle og Soderup. Det sidste lille stykke frem til bænken ved søen blev tilbagelagt på cykelsti. Efter kaffe og hyggesnak kørte vi hjemad, denne gang via Kisserup og Lejre.

Erik

   

15. juni 2022

 

Fire medlemmer på fire Nimbusser + et medlem på en MC af ubestemmelig proveniens mødte op på Roskilde havn. Vi kørte ad en snørklet bagvej via Svogerslev, Lejre, Særløse, Ny Tolstrup, Atterup, Mortenstrup, Jystrup, Egemose, Snekkerup og Borup til Kimmerslev sø, hvor der var almindelig hygge. Så kørte vi hjem igen, dog ad lige og direkte veje.

Erik

8. juni 2022

Hej, 

Bjarne H var turleder og medarrangør for klubbens besøg hos Ebbe Carmel.

Bjarne snød lidt. Ja man kunne sige, at hans køretøj var luftkølet (en åben VW Beetle).

Hr. Carmel og familie har så mange specielle biler og motorcykler og diverse andre samlinger, at de er ved at bygge en ny lagerhal på 170m2, så der kan være mere plads omkring køretøjerne.

Det må siges, at han har styr på tingene, og hans renoveringer af diverse køretøjer er værd at se og at høre om.

Tak til Hr. Carmel og Bjarne for en dejlig aften.

 

Mvh.

Alan

   
   

5. juni 2022

 

Rundt regnet tre snese Nimbus-folk fordelt på rundt regnet to snese Nimbusser mødte op hos Preben Herskind i Gislinge til dette års Store Køredag. Ikke alle var fra Roskilde, men vi var pænt repræsenteret. Vejret var godt og vel med os. Diverse lag tøj under køredragten måtte i dagens løb afføres, og alligevel svedte man tran.

Efter morgenmaden hos Preben begav vi os i en laaaang kortege ud på landevejene til formodet ærgrelse for travle bilister, der gerne ville udenom. Men imponerende så det ud. Turen gik via Munkholmbroen op gennem Hornsherred til Svanholm, hvor der var indlagt en pause. På Svanholm holdt man en lille festival, og her kunne vi enten lytte til en meget feministisk feminist på scenen, eller vi kunne gå rundt og snakke med de andre Nimbus-folk. Fra Svanholm videre op til Arresø, hvor der var frokostpause. Undervejs skete et mindre uheld, idet en Nimbus-kører med sidevogn ikke helt fik taget bestik af vejforholdene. Han endte et stykke inde i en rapsmark og måtte hjælpes tilbage på vejen igen. Såvel Nimbus som fører og passager slap uskadt. 

Fra Arresø videre til TimeWinder nær Hundested, hvor der var gratis adgang for førere af veterankøretøjer. TimeWinder beskriver sig selv som en nostalgi-festival, og det ikke skudt ved siden af. Gamle biler, fly og anden mekanik. Tøj og musik fra en svunden tid. Nostalgisk camping og sågar en spejderlejr fra dengang, da undertegnede gik i korte bukser. Tjikkerlikker. 

Sidst på entermiddagen hjemad igen. En flot tur på en flot dag.

Erik

 
 
 

1. juni 2022

Hi,

Vi var 2 medlemmer der mødes på Roskilde havn. Ifølge DMI skulle det holde tørt, men der var nogle sorte skyer. Vejret kunne vi ikke klage over, det var en dejlig aften, og ikke en regndråbe mærkede vi. 

Annette førte an, og vi sat kursen mod Jægerspris. Annette var god til at finde en rigtig fin rute på mange små og hyggelige veje igennem mange små byer.

Susanne & Flemming tog imod alle os der var taget på onsdags tur. Kirsten & Bjarne + 1 var også mødt frem. Susanne havde bagt dejlige boller og en dejlig citron kage som vi nød i deres orangeri.

Klokken blev lige pludselig mange, som det sker, når der hygges.

Mange tak til Susanne og Flemming for en dejlig aften.

Mvh. Alan

 

PS. Klubben skal på besøg hos Carmel i Grundsømagle - husk termokanden.

   
   

28. maj 2022


Vejrgudinderne i skikkelse af Annette havde lovet tørvejr, da fire medlemmer fordelt på tre Nimbusser satte kursen mod Sporvejsmuseet ved Skjoldenæsholm, hvor man denne lørdag holdt veterantræf. Løftet om tørvejr blev holdt - i hvert fald stort set NÆSTEN. 

Fremmødet af veterankøretøjer var forholdsvis beskedent, og vi var de eneste tohjulere. På et tidspunkt blev vi dog suppleret af endnu en Nimbus. Klubbens tidligere medlem Peter Noes arbejder som frivillig på Sporvejsmuseet, og han kom forbi på sin militær-Nimbus. Senere viste han os rundt på værkstedet, hvor mange restaureringsprojekter er i gang. Bl.a. er man i gang med en Düsseldorfer, som i sin tid kørte i København. Den blev sammen med de øvrige solgt til Egypten, hvorfra den nu er hentet hjem igen.

Til stor fornøjelse for gamle drenge - og sikkert også for yngre - havde fire forskellige modelbaneklubber stillet nogle enorme baneanlæg op i bushallen, og aktiviteten var stor. I den gamle sporvognsremise var der levende 60'ermusik. Vi tog sporvognen til endestationen, hvor vi fik en gang kaffe eller te, og hvor Hans-Henning diverterede med romkugler. De var gode. 

Alt i alt en munter og hyggelig tur. 

Erik

 

 

 

 

25. maj 2022


Det var de tre Nimbusser og ikke de tre Bukkebruser, der med fire medlemmer startede fra Roskilde havn med trolden ved Lynghøjsøerne i Svogerslev som mål. Der er kun få kilometer fra havn til trold, men anført af Alan blev der en god aftentur ad småvejene nord om Roskilde ud af det alligevel. Fra P-pladsen ved søerne var der en længere fodtur frem til trolden, som sidder og fisker så pænt. Som det blev bemærket, var der lige så langt tilbage igen, hvilket afstedkom et forslag om at omdøbe klubben til Roskilde og Omegns Nimbus- og Vandreklub. Skyerne var noget truende, da vi begyndte hjemturen. Forhåbentlig er alle nået hjem i tør behold.

Erik

 Fire trolde

 

18. maj 2022


Hi alle sammen,

Der er sket. Årets første onsdagstur. 

Det var meget tydeligt, mens vi ventede på klokken blev 18.30, at Domkirken fyldte skylinen. Et dejligt syn.

Vi var 5 nimbusser med 7 medlemmer, der skulle nyde det godt vejr, og hinandens selskab på vores nimbusser. Hans Henning blev turleder, som han klarede til UG.

Det var vores første fælles tur og ikke alle nimbusser var helt klar. Den ene Nimbus nåede frem til den allerførste rundkørsel, da den skulle holde en pause. Men ejeren fik den fikset og var overbevist om, at den altså skulle ud og kører med de andre Nimbusser.

Vi nød vores medbragte kaffe og mad/sandwich.

Tak for en dejlig aften.

Der er sket nogle ændringer i onsdagstur kalenderen, så husk at kigge på vores hjemmeside.

Mvh.

Alan

   

13. maj 2022

Vejrudsigten lød på regnbyger. Alligevel mødte 2 nimbusser og 3 medlemmer op til løvspringsturen på Store Bededag. 

Ad små veje langs fine gule rapsmarker kørte vi gennem Odsherred til Hørve. Her var der samlet ca. 240 motorcykler, som kørte i optog til åbningen af Sommerland Sjælland. Fint arrangeret af Odsherred Touring Klub. 

Da vi nåede til sommerlandet brød solen frem, og det blev perfekt vejr til at spise den medbragte frokost.

På hjemturen undgik vil regnbygerne, men vejene var våde. Min Nimbus begyndte omkring Roskilde at tabe motorkraft og køre ujævnt. Da jeg nåede hjem konstaterede jeg, at en af ventilstilleskruerne på indsugningen var raslet løs og kontramøtrikken faldet af. Håber ikke motoren har taget skade ved at køre det sidste stykke på 3 cylindre. 

Hilsen 

Helge

Ost-og rødvinsaften fredag den 25. februar 2022

 

Hej alle,

Klubbens første indendørs arrangement i over 2 år.

DNT har kontaktet de lokale Nimbus klubber rundt om i landet med tilbud om, at Kim Scholer kunne give et gratis foredrag. Roskilde og omegns klub har derfor inviteret til foredraget, hvor Tove og Flemming dækkede bord til med diverse oste osv.

22  medlemmer og gæster hørte Kim fortælle om hans tur tværs over America på en MZ’er, de mennesker han mødte, museer han besøgte og hans oplevelser. 

En stor tak til Tove og Flemming, til alle der hjalp til og dem der kom for vi alle sammen kunne have en god aften.

Mvh. Alan